poniedziałek, 18 stycznia 2010

Bojery to jest to!!!

Bojery to fascynująca dyscyplina żeglarstwa! Zimą gdy jeziora są zamarznięte ktoś wpadł na pomysł aby połączyć żaglówkę z łyżwami, a było to na począteku XVII wieku w Holandii.

Jak podaje Wikipedia:
W Europie rozwój żeglarstwa lodowego koncentruje się w krajach bałtyckich oraz w Rosji. W 1882 w ujściu Newy na dystansie 84 km odbyły się pierwsze regaty bojerowe. W 1928 została założona Europejska Unia Żeglarstwa Lodowego, którą stworzyły Niemcy, Litwa, Łotwa i Estonia. W 1935 roku obok Austrii i Holandii dołączyła do także Polska.Aktualnie sport bojerowy jest bardzo popularny ze względu na dostęp do materiałów i postęp technologiczny. Warunek jest jeden: zamarznięty zbiornik wodny, o co w czasach globalnego ocieplenia nie jest łatwo. To sport dla ludzi lubiących szybkość, wiatr, zimno i niesłychane emocje. Zobaczcie sami:

Jak w każdej konkurencji i tutaj znajdują się śmiałkowie, którzy chcą pobijać rekordy. Tym najważniejszym rekordem jest prędkość

203 km/h


Jak to możliwe?
Inżynierowie + materiały + ludzie bez hamulców = 203 km/h
Ale zamiast żagla skrzydło!!!


No i stworzyli coś takiego:A tutaj można zobaczyć jak pobito ten rekord prędkości:Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.greenbird.co.ukAby uatrakcyjnić widowisko czasami regaty rozgrywane są jak na stadionie żużlowym:Polska strona bojerowa: www.bojery.pl
Informacje dot. budowy bojerów, rozgrywania regat, itp. znajdziesz tutaj

Niestety u nas w Rybniku zbiornik nie zamarza ponieważ wodę podgrzewa Elektrownia Rybnik co jest wielkim plusem dla żeglarstwa wiosną i jesienią ale niestety nie pozwala nam na bojery.

Bookmark and Share

Brak komentarzy: