niedziela, 17 października 2010

Jak testowałam Twiner-a

Dzięki państwu Sternal z Halsuj.pl miałam możliwość przetestowania dzisiaj żaglówki Twiner.
  • Długość: 2,80 m
  • Szerokość: 1,40 m
  • Waga skorupy: 32 kg
  • Waga z żaglem: 45 kg
  • Waga sternika: max 150 kg
  • Żagle: od 3,5 do 5,5 m²
  • Producent: www.2-win.fr
  • Dystrubucja w Polsce: Halsuj.pl
Niestety wiatr był słaby - tylko 4 m/s. Pływałam około godziny.


Stabilność

Pierwsze wrażenie - BAAAARDZO stabilna. Ciężko było mi zrobić "pompę", przy mojej wadze 52 kg, co widać na filmiku. To zaleta dla cięższych sterników oraz dla początkujących kilkuletnich żeglarzy (z żaglem 3,5 m²).


Szybkość

Wprawdzie wiatr był słaby, ale moim zdaniem  żaglówka jest bardzo szybka i na pewno pływa w ślizgu przy większym wietrze. Bardzo szybko nabierała prędkości nawet bez pompy. Może kiedyś uda mi się ją przetestować ponownie w lepszych warunkach wiatrowych.


Zwrotność

Zwroty robi się bardzo szybko i płynnie. Bom wystarczająco wysoko jak dla mnie - tato (180 cm) także się mieścił spokojnie.Skorupa i pokład

Nie wiem co to za tworzywo ale jest baaaardzo sztywne. To chyba dobrze bo przy dużych prędkościach nie zmienia kształtu. Tworzywo jest baaaardzo śliskie, co ma za pewne dodatkowe walory dla ślizgu.

Na pokładzie zamontowane są miękkie czarne gumy (na rysunku ciemno szare), które zwiększają przyczepność. Bardzo podoba mi się to, że na dnie łódki także są duże powierzchnie gum przez co gdy klęczałam to było miękko.

Na pokładzie nie ma zbędnych elementów przez co o nic nie zahaczałam sztormiakiem. Jest też miejsce (pomiędzy masztem a mieczem) na zamocowanie małej beczki na prowiant, telefon, itp. (wgłębienie + sznurki).


Ster

Bardzo fajna konstrukcja. Podniesienie lub opuszczenie steru blokuje się dociśnięciem rumpla w dół. Pozwala to na szybkie podniesienie steru przy podchodzeniu do brzegu - wystarczy podnieść rumpel do góry.


Miecz

Miecz obrotowy, a nie jak w Optimiście szybrowy. Miałam kłopot aby go schować i ponownie wyciągnąć. Nie ma za co chwycić. Za to otwór miecza zabezpieczony od strony dna w taki sposób , by przy kursach pełnych schowany miecz nie powodował zawirowań podczas ślizgu.Pasy balastowe


Pasy są podwójne tzn. dla dwóch żeglarzy (według instrukcji to klasa 1 lub 2 osobowa). Są dwa pasy (prawy i lewy) i oba podzielone na dwie części - przednią i tylną.


Uchwyty do noszenia

Ponieważ skorupa jest bardzo śliska i opływowa nie byłoby  za co jej chwycić by ją podnieść. Dlatego są trzy uchwyty (dwa z tyłu jeden z przodu).


Żagiel

Konstrukcją zbliżony do windsurfingowego i przezroczysty (WIELKA ZALETA!). Tego rodzaju żagle wymagają zastosowania wskaźnik wiatru doczepianego na dole masztu, bo nie widać po jego pracy jak jest ustawiony do wiatru. Gdy pływam na desce to czuję jak ciągnie, a tutaj nie. Wprawdzie są przyklejone icki, ale to za mało.

Pływałam na największym żaglu - Extrim 5,5 m², Sądzę, że przy większym wietrze będzie dla mnie za duży. Ale dostępne są także 3,5 i 4,5 m² więc pewnie 4,5 byłby dla mnie w sam raz.


Maszt


Maszt składany z 3 części (łatwy do transportu). Lekki chyba węglowy. Nie taklowałam go więc nie mogę nic więcej na ten temat powiedzieć.


Transport


Optimisty czasami wozimy na dachu - ważą 35 kg. Twiner jest o 3 kg lżejszy, ale o 30 cm szerszy i o 50 cm dłuższy. Ale Pan Sternal mówił, że spokojnie pakuje go na bagażnik dachowy. I to pewnie prawda bo Lasery czy Europy także można wozić na dachu.


Waga i ilość załogi

Na tabliczce łódki pisze, że max 150 kg. Mój tato ma 80 kg i także szybko pływał przy tym wietrze 4 m/s. Ale nie w ślizgu. Także mówił, że łódka była baaaardzo stabilna. Tabliczka mówi także, że pływać może 2 załogantów (jeden duży a drugi mały). Sądzę że ten z przodu musi być sporo mniejszy by się zmieścić.Podsumowanie

Bardzo fajna i szybka żaglówka. Trudno mi coś więcej powiedzieć, bo musiałabym się trochę po ścigać z innymi by mieć zdanie tak jak o Optimiście. Na pewno jest o wiele szybsza niż Optimist i może pływać na niej dorosły ciężki żeglarz. Łatwa w transporcie i szybka w taklowaniu. Trzy żagle dają duży wybór. Mogę pływać ja ale może i mój tato, czyli uniwersalna. Do tego fajny i lekki wózek. Nam (mnie i tacie) się podoba!

A to oficjalny film z fabryki:

 

Brak komentarzy: